AKDENİZ Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ), arıza tespitinde dronlardan destek alıyor. AEDAŞ’ın bünyesinde oluşturduğu 25 kişiden oluşan ekip, zor arazi şartları ve olumsuz hava koşullarında, enerji nakil hatlarındaki arızaları dronlarla tespit ederek acil müdahalede bulunuyor.

Antalya, Burdur ve Isparta’da yaklaşık 36500 kilometrekare hizmet alanında faaliyet gösteren AEDAŞ, bilgi ve uzmanlığını çağın teknolojik yenilikleri ile entegre ediyor. Görev bölgesindeki her noktaya her koşulda kesintisiz ve kaliteli elektrik dağıtım hizmeti sunmayı hedefleyen AEDAŞ, olası arızaların önlenmesi ve arıza tespitinde bünyesinde bulunan dronlardan destek alıyor.

Olumsuz hava koşullarında, dağlık ve ormanlık bölgeler ile zorlu arazi şartlarında arızaların hızlı tespitini mümkün kılan 1 adet İHA ve 6 dron ile filosunu güçlendiren AEDAŞ, özellikle havai enerji nakil hatlarındaki olası arızalara karşı acil destek kuvvetlerini göreve hazır bekletiyor.

AEDAŞ, 25 kişiden oluşan hat bakımı alanında uzmanlaşmış ekibine Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylı insansız hava araçlarını kullanmaya yönelik özel eğitimler aldırarak acil durumlarda İHA aracılığı ile arıza tespiti için teknolojik alt yapısı ile sahada yer alıyor.

AEDAŞ, zor arazi koşullarında arızaya çok daha hızlı ulaşmayı mümkün kılan İHA ve dronlar ile arızaların tespitinin yanı sıra, rutin hat taramaları ile ileride arıza oluşturabilecek sorunları önceden tespit edebiliyor. Kesintisiz elektrik dağıtım hizmeti sunma hedefi doğrultusunda arızaların meydana gelmeden önü kesiliyor.  DHA

E N E R J I N A K I L H A T L A R I N D A K I A R I Z A L A R D R O N L 259723E N E R J I N A K I L H A T L A R I N D A K I A R I Z A L A R D R O N L 259724E N E R J I N A K I L H A T L A R I N D A K I A R I Z A L A R D R O N L 25972

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN