TÜRKİYE'nin güzelliklerinden ilham alınarak 6 renkte üretilen yerli otomobil TOGG'un, Antalya'nın coğrafi işaret tescilli ürünü Finike portakalı turuncusunda üretimi için kampanya başlatan Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO), Cumhurbaşkanlığı, tüm bakan ve milletvekilleriyle 81 il valiliğine, içinde mektup olan 1500 kasa Finike portakalı gönderdi.

Türkiye'nin ilk yerli otomobili olarak 29 Ekim 2022'de banttan indirilen ve 6 ana renkte üretilen TOGG'un, yedinci renk üretimi için Antalya'da kampanya başlatıldı. Antalya'nın batı ilçeleri Kaş, Demre, Finike ve Kumluca'yı kapsayan KUTSO'nun başlattığı kampanyada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tüm bakanlara, milletvekillerinden 81 il valisine, büyükşehir belediye başkanlarından çok sayıda üst düzey yöneticiye 1 kasa Finike portakalı ve 1 mektup gönderiliyor. Kampanya kapsamında KUTSO Başkanı Fahri Özen ve yönetimi, bazı bakan, milletvekili veya üst düzey yöneticileri ziyaret ederek, Finike portakalını elden takdim edip, TOGG'un yedinci renginin de Finike portakalından esinlenen turuncu olması yönündeki taleplerine destek istiyor.

DÜNYANIN EN LEZZETLİ PORTAKALI

KUTSO Başkanı Fahri Özen, yaklaşık iki ay önce yönetim olarak aralarında konuşurken, Türkiye'de ilk yerli ve milli üretilen TOGG'un 6 ana renginin bulunduğu, Batı Akdeniz bölgesinden de bir renk eklenebileceği hususunu görüştüklerini söyledi. Özen, “Bunun üzerine biz de temsil ettiğimiz 4 ilçe adına birer görsel hazırlattık. Kumluca domatesi kırmızı, Kaş'ın deniz mavisi, Demre'de antik kent Myra'nın taş rengi ve Finike portakalının turuncusu. Finike portakalının turuncu rengi çok beğenildi ve biz de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB), TOGG'un yedinci renginin de Finike portakalı turuncusu olması için başvuruda bulunduk. TOBB yönetimi başvurumuzu uygun bulursa onlar da bir tasarrufta bulunacak. Finike portakalı coğrafi işaret tesciline sahip, dünyanın en lezzetli portakalıdır" dedi.

F I N I K E P O R T A K A L I T U R U N C U S U T O G G C A G R I S 19257

81 İLE FİNİKE PORTAKALI GÖNDERİLDİ

Kampanya kapsamında Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi, bakanlıklar, ilgili birçok kamu kurumu ve sivil toplum örgütü, 81 il valilileri, büyükşehir belediye başkanları gibi Türkiye genelinde birçok isme toplamda 1500 kasa, içinde bir mektubun da olduğu Finike portakalı gönderildi. KUTSO Başkanı Fahri Özen adına yazılı mektupta şu ifadeler yer aldı; “Batı Antalya'nın Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Kumluca, Finike, Demre, Kaş. Doğuştan elektrikli, yerli ve milli otomobilimiz TOGG'un gururunu hep birlikte yaşıyoruz. TOGG'u ülkemiz ve dünya yollarında merakı, mutluluğu, kararlılığı, başarıyı, cesareti ve enerjik ve hevesli olmayı temsil eden turuncu renk ve coğrafi işaretli ürünümüz Finike portakalı ile buluşturmak istiyoruz. Kampanyamıza desteğiniz bizi mutlu edecektir. TOGG turuncu olsun, yollarımız enerji dolsun."  

F I N I K E P O R T A K A L I T U R U N C U S U T O G G C A G R I S 192574

DÜNYANIN EN İYİSİ SEÇİLDİ

Antalya'nın Finike ilçesinde 1800'lerin sonundan bugüne üretimi yapılan ve dünyanın en iyi portakalı ünvanına sahip Finike portakalı yıllık üretimi yaklaşık 350 bin ton ve bu yıl üreticinin satış fiyatı ise kilogramı 6-7 TL civarında değişiyor. ABD'nin Kaliforniya Üniversitesi'nin 1998 yılında yaptığı bir yarışmada 'dünyanın en iyi portakalı' seçilen ve 2008 yılında da Finike Meyve Üreticileri Tarımsal Birliği'nin başvurusu üzerine Türk Patent Enstitüsü'nce 'coğrafi işaret tescili' verilen Finike portakalı, 'Washington Navel' çeşidi bir portakal türü. KUTSO devam eden kampanyasında şu ana kadar Türkiye geneline 10'ar kilogramlık 1500 kasa portakal göndererek, yaklaşık 15 bin ton portakal alımı yapıp üreticiye de destek verdi.

TOGG RENKLERİNİN ANLAMI

Anadolu-Kırmızı; Anadolu topraklarındaki cana yakınlık ve tutkuyu yansıtan kırmızıdan ilham alıyor.

Pamukkale Beyazı; Pamukkale travertenlerinin göz kamaştıran beyazlığından ilham alıyor.

Gemlik Mavisi; Gemlik zeytin ağaçlarının gölgesindeki mavi sulardan ilham alıyor.

Kapadokya Bej; Kapadokya'nın olağanüstü güzellikteki doğa harikası peri bacalarının toprak ve kum bejinden alıyor.

Oltu Siyah; Oltu taşının göz alıcı siyahlığını, parlak dokusunu, sağlam yapısını temsil ediyor.

Kula Gri; Kula'nın doğal yapısı, kayaçları ve vadileriyle yerkürenin milyonlarca yıllık geçmişini bugüne taşıyan gri ihtişamını yansıtıyor. DHA

F I N I K E P O R T A K A L I T U R U N C U S U T O G G C A G R I S 192575F I N I K E P O R T A K A L I T U R U N C U S U T O G G C A G R I S 192572

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN