MEDİCAL Park Antalya Hastane Kompleksi'nde görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hakan Bilgesoy, “Gebelikte oruç tutmayı önermiyoruz. Bu süreçte bebekte gelişme geriliği olabilir, bebek hareketlerinde azalma olabilir, yeterli miktarda kan akışı sağlanamadığında bebeğin suyunda azalma meydana gelebilir" dedi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hakan Bilgesoy, ramazan ayında gebeler ve emziren annelerin merak ettiği soruları yanıtladı. Gebelikte oruç tutmanın önerilmediğini söyleyen Op. Dr. Hakan Bilgesoy, “Ramazan ayında gebelerimizden sık gelen sorular oluyor. Bunların en başında 'hamileyken oruç tutabilir miyim' ya da 'emzirme dönemindeyim oruç tutabilir miyim' gibi sorular yer alıyor. Öncelikle işin bilimsel kısmından bahsedecek olursak, yaklaşık 17 saatlik açlık döneminde gebelerde kan şekeri düşüklüğü, insülin miktarında artış, keton miktarında artış, kan basıncında düşme gibi sıkıntılar söz konusu olabiliyor. Annede halsizlik, bayılma, yorgunluk gibi durumlar karşımıza çıkıyor. O yüzden bilimsel olarak gebelikte oruç tutmayı önermiyoruz" diye konuştu.

'EMZİREN ANNELER YETERLİ MİKTARDA SIVI ALMALI'

İlk 6 ay bebeklerin sadece anne sütüyle beslendiğini aktaran, yeterli sıvı almaları gerektiği için emziren annelere oruç tutmayı önermeyen Op. Dr. Hakan Bilgesoy, “Bu süreçte bebekte gelişme geriliği olabilir, bebek hareketlerinde azalma olabilir, yeterli miktarda kan akışı sağlanamadığında bebeğin suyunda azalma meydana gelebilir. Bu gibi klinik durumlarla karşılaşmamak için biz gebelere kesinlikle oruç tutmayı önermiyoruz" şeklinde konuştu. DHA

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN