ANTALYA Devlet Opera ve Balesi (Antalya DOB), bale severleri sezonun ilk ve romantik bale eseri 'Giselle' ile buluşturdu. İzleyici, dramatik imkânsız aşk hikâyesinin anlatıldığı eseri ayakta alkışladı.

Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde gerçekleşen balenin prömiyerini Antalya Valisi Hulisi Şahin, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Tan Sağtürk, İl Kültür ve Turizm Müdürü Candemir Zoroğlu da izledi. Prömiyere izleyici ilgisi yoğun oldu.

Eserin prömiyerinde 'Giselle' rolünde Laroslava Volkova, 'Albrecht' rolünde Mersin Devlet Opera ve Balesi sanatçısı 'Ozan Demirbaş', 'Hilarion' rolünde Burak Özbek, 'Myrtha' rolünde Milina Fidan Özbek, 'Köy Pas de Deux'de ise Riine Sasaki ve Yağızhan Danış sahne aldı.

Konusunu Alman şair Henrich Heine'nin 'Almanya Üzerine' adlı kitabında anlattığı Wililer Efsanesi'nden alan 'Giselle' adlı bale eseri Fransız besteci Adolphe Adam'ın müzikleri, Jean Coralli ve Jules Perrot'un koreografisi ile sahneye konuldu. Eser, aşk, hüsran, ölüm, vicdan azabı, kavuşamama ve yeniden birleşme düşü ekseninde geçerken, orkestrayı ise şef Pavel Petrenko yönetti.

Şiirler Plaja Taşındı Şiirler Plaja Taşındı

ROMANTİK VE DRAMATİK ESER

Romantik 'Giselle' adlı eserinin ilk perdesinde 'imkânsız aşk', 'zengin erkek - fakir kız' gibi dramatik konular işleniyor, ikinci perdede ise gerçek dışı, fantastik olaylar anlatılıyor. Eserin dekor tasarımı Çağda Çitkaya, kostüm tasarımı Nursun Ünlü, ışık tasarımı Mustafa Eski imzasını taşıyor.

Eserde, dans etmeyi çok seven, genç ve güzel, bir o kadar da utangaç olan 'Giselle' adındaki bir köylü kızı ile kendisini ona 'Loys' adlı bir çiftçi olarak tanıtan ve Giselle'ye delicesine âşık olan Kont Albrecht'in hikâyesi konu ediliyor.

'Giselle' balesi, 13 Şubat Salı, 20 Şubat Salı ve 22 Şubat Perşembe akşamları tekrar sahnelenecek. DHA

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN