Foto Galeri WebTV

21 Eylül 2016 Çarşamba  18:03
Karain Fly-İn, Dünya Pilotlarını Buluşturuyor
TÜRK Hava Kurumu (THK) ile Batı Akdeniz Kalkınma Vakfı (BAKA) işbirliğiyle düzenlenecek Uluslararası Karain Fly-In etkinliğinin basın toplantısı THK Karain Meydanı ve Havacılık Eğitim Merkezi'nde yapı
 

QR Kodu
 

TÜRK Hava Kurumu (THK) ile Batı Akdeniz Kalkınma Vakfı (BAKA) işbirliğiyle düzenlenecek Uluslararası Karain Fly-In etkinliğinin basın toplantısı THK Karain Meydanı ve Havacılık Eğitim Merkezi'nde yapıldı.

Basın toplantısına Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül, THK Antalya Şube Başkanı Vasıf Yüceliş, BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenci ve BAKA Antalya Koordinatörü Osman Erol katıldı. BAKA, Döşemealtı Kaymakamlığı, Döşemealtı Belediyesi'nin desteğiyle THK ve ELBA Havacılık Enstitüsü'nün gerçekleştireceği Uluslararası 'Karain-Fly In', AOPA (Aircraft Owners and Pilot Associations) Başkanı Jelev Marinov'un da aralarında bulunduğu, Türkiye'den ve Avrupa'dan 70 uçak ve pilotun katılımıyla Karain Havaalanı'nda yapılacak.

24 Eylül Cumartesi günü saat 10.00'da başlayacak 'Karain-Fly In' programıyla Antalya'nın uluslararası sportif havacılık merkezi olması konusunda tanıtımına katkı sağlanması hedefleniyor. Kaptan pilot Oğuzhan Yararcan'ın kendisine ait akrobasi uçağıyla akrobasi gösterisi yapacağı festivalde, yerli ve yabancı pilotlar da özel gösteriler sunacak. Gyrocopter pilotu Emre Koç da katılımcılarla uçuş etkinliği gerçekleştirecek.

 

SİVİL, AMATÖR, SPORTİF HAVACILIĞIN KALBİ BURADA ATACAK

THK Antalya Şube Başkanı Vasıf Yüceliş, Karain Havalimanı'nın 1997 yılında Birinci Dünya Hava Olimpiyatları'na ev sahipliği yaptığını kaydetti. 24 Eylül'de yapacakları festivalin heyecanını 20 yıl önce yaşadıklarını vurgulayan Yüceliş, "Tüm havacılık tutkunlarını Türkiye'de sivil-amatör-sportif havacılığın kalbinin attığı THK Karain Meydanı'na, tarihi ve doğasıyla tanınan bu kentin ve insanlarının havacılıkla buluşmalarına davet ediyoruz. Gökyüzündeki şenliğe Antalyalıların da ortak olmasını temenni ediyoruz" dedi.

 

YERLİ VE YABANCI PİLOTLAR BULUŞACAK

Yüceliş, "2010 yılından buyana THK Karain Meydanı ve Havacılık Eğitim Merkezi'nde 5 ayrı festival yaptık. Bugün ise ilk kez yapılacak 'Karain Fly-In' organizasyonu için bir araya geldik. Bu organizasyon ABD'de ve Avrupa'da çok sık yapılan organizasyonlar. Ülkemizde amatör pilotluğun gelişmesi için bir vesile yaratmış olacağız. Organizasyon içinde çeşitli ülkelerden gelen pilotları ülkemizdeki pilotlarla bir araya getirerek birikimlerini paylaşmalarını sağlamış olmakta bizi mutlu edecek. Cumartesi günü havacılığa meraklı herkesi buraya bekliyoruz. Gelenler uçuklarla fotoğraf çektirebilecek" diye konuştu.

 

BAKA'DAN TAM DESTEK

BAKA Genel Sekreter Vekili Abdullah Madenci de turizmi çeşitlendirme, nitelikli sektörlerin bölgede gelişimini sağlamakla görevli olduğunu belirterek, bu kapsamda havacılığı daha geniş kitlelere yaymak, havacılık eğitim faaliyetlerinin gelişimini sağlamak ve alternatif bir turizm kaynağı oluşturmak amacıyla 'Karain Fly-In' organizasyonunun 24 Eylül'de gerçekleştirileceğini söyledi.

 

70 PİLOT KATILACAK

Karain Fly-In etkinliğine 6 lkeden yaklaşık 70 pilotun katılacağını açıklayan Madenci, organizasyonda akrobasi gösterilerinin de yapılacağını vurguladı. Sportif havacılığın yılda 40 milyon dolarlık hacmiyle ekonomiye katkı sağladığını ve büyük bütçeli harcamaları da beraberinde getirdiğini anlatan  Abdullah Madenci, "Kitle turizmi için bölgemize gelen ve ortalama harcama alışkanlıkları 800 dolar seviyesinde olan turistlerin ötesinde, sportif havacılık için gelen turistler binlere dolar harcama yapmaktadır" dedi.

 

KAYMAKAM UÇTU

Basın toplantısının ardından Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül, Cessna tipi uçak ile havalanarak bir süre uçtu. Baygül'e, pilot Üner Beköz eşlik etti. Uçmanın içinde kalan bir ukte olduğunu söyleyen Baygül, "Lisedeyken pilot olmayı çok istedim. Aile baskısı nedeniyle hava kuvvetlerinin sınavına dahi giremedim" dedi.

 

'ANTALYA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ'

"Döşemealtı'nı Antalya'nın geleceği diye düşünüyoruz" diyen Baygül, "Döşemealtı insanlık tarihi ile yaşıt bir yer. Havaalanına ismini veren Karain, dünyanın en eski mağazası. Kazı yapan ekipler, orada yaşamın insanlık tarihi ile başladığını söylediler. Karain dünyada benzeri olmayan bir turizm destinasyonu olabilir ama yeterli tanıtımımız yok" diye konuştu.

 

'KARAİN HAVALİMANI OSB'NİN KARGO HAVAALANI OLABİLİR'

Kaymakam Baygül, havaalanı pistinin ilk etapta 2 bin, ardından da 3 bin metreye çıkarılması halinde Antalya Havalimanı'nın yetersiz kaldığı durumlarda alternatif olacağını da söyledi. Baygül, "Burası, Organize Sanayi Bölgesi'nin yüklerini taşıması için kargo havalimanı da yapılabilir. Bunun alt yapısını hazırlıyoruz. Ona göre çalışıyoruz" diye konuştu.

 
 

 

 

 

Bakanlık’tan Belek ve Kadriye Açıklaması
Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakanlık tarafından Serik’in sahil bölgesinde Belek H...
20.02.2020 (0)
Özer: “Plajlarımıza Dokunmayın”
Özer; “Belek'te günübirlik ve kamping olarak kullanılan 180 bin metrekarelik ala...
20.02.2020 (0)
“Günü Birlik Tesislerimize Sahip Çıkıyoruz”
İnşaat Mühendisleri Odası Serik Temsilciliği Adına İnşaat Mühendisi Ali Yılmaz g...
20.02.2020 (0)
ANTBİRLİK, Pamuk Sezonuna Hazır
ANTBİRLİK, kozasından çiçek açımına kadar her evresinde tarlalarda görsel şölen ...
20.02.2020 (0)
Anne Karnındaki Bebeklerin Gülümseten Pozları
ANNE adayları için en heyecanlı an olan karnındaki bebeğinin ilk görüntüleri, gö...
20.02.2020 (0)
Fetih Mottosu '813 Yıldır Evimiz Akdeniz'
SELÇUKLU Sultanı Gıyasettin Keyhüsrev'in 5 Mart 1207'de fethettiği Antalya'da bu...
20.02.2020 (0)
Öğrencilere Sıcak Çorba
MANAVGAT Belediye Başkanı Şükrü Sözen, üniversite öğrencileri ve vatandaşlara ço...
20.02.2020 (0)
'Dünyadaki İşlerin Yüzde 66'sını Kadınlar Yapıyor'
Dünya üzerindeki işlerin yüzde 66'sının kadınlar tarafından yapıldığına işaret e...
20.02.2020 (0)
Baharın Habercisi Leylekler Yuvalarına Dönüyor
Gazipaşa ilçesinde baharın müjdecisi olarak kabul edilen leylekler yuvalarına dö...
20.02.2020 (0)
KOSGEB'den Antalya'ya 29 Milyonluk Destek
KOSGEB Antalya İl Müdürü Sinan Kibar, 60 bine yakın KOBİ'nin kayıtlı olduğunu sö...
20.02.2020 (0)