Foto Galeri WebTV

21 Mayıs 2020 Perşembe  17:23
Bayram Kararları
Dört günlük sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin Antalya Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, kısıtlamadan muaf meslek grupları ve çalışanları ve diğer önlemlerle ilgili kararlar aldı.
 

QR Kodu
 

RAMAZAN Bayramı'ndaki dört günlük sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin Antalya Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, kısıtlamadan muaf meslek grupları ve çalışanları ve diğer önlemlerle ilgili kararlar aldı. Sokağa çıkma kısıtlaması 23 Mayıs Cumartesi günü başlayıp 24, 25, 26 Mayıs tarihlerini kapsıyor. Kısıtlama kuralları il genelinde 22 Mayıs 2020 Cuma saat 24.00'den, 26 Mayıs Salı saat 24.00'e kadarki süreçte geçerli olacak.

Marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, yufkacılar ve kuruyemişçilerin açık olacağı saatler şöyle belirlendi: "21 Mayıs Perşembe ve 22 Mayıs 2020 Cuma günü saat 23.00'e kadar. Kısıtlamanın olduğu 23 Mayıs Cumartesi günü 10.00-17.00 saatleri arasında. 24-25 ve 26 Mayıs tarihlerinde market, bakkal, manav, kasap, yufkacı ve kuruyemişçiler ile online satış yapan işletmeler kapalı olacak. 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere vatandaşlar zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve engelli vatandaşlarımız dışındakiler araç kullanmamak şartıyla, ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, yufkacı ve kuruyemişçilere gidebilecekler. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, yufkacı ve kuruyemişçiler evlere servis yapabilecek."

FIRIN VE LOKANTALAR

Bayram süresince, ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri evlere servis şeklinde satış yapabilecek. Lokanta ve restoran tarzı işyerleri, bayram süresince 07.00- 22.00 saatleri arasında ve sadece evlere servis şeklinde satış yapabilecek.

AÇIK OLACAK İŞYERLERİ

İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler, her bir 50 bin nüfusa bir adet ve şehirlerarası karayolu üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere kura yöntemi ile belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonları ve lastik tamircileri, nüfus kriteri dışında günlük 2 istasyon ve 2 lastik tamircisi daha eklenebilecek, nöbetçi akaryakıt istasyonlarının marketleri açık olacak.

STRATEJİK TESİSLER

Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler, içme suyu dolum tesisleri ile içme suyu, gazete ve mutfak tüpü dağıtımını yapan şirketler, hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri, sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletmeler, izin verilmesi şartı ile makarna, un ve unlu mamuller, süt, et, balık üretimi ile gibi temel gıda maddelerinin üretiminin yapıldığı tesisler ve kağıt, kolonya üretimi başta olmak üzere hijyen malzemeleri ile bu malzemelerin üretimi için ihtiyaç duyulacak hammaddelerin üretiminin yapıldığı tesisler de kısıtlamadan muaf tutuldu.

İTHALAT- İHRACAT FİRMALARI

Yurt içi ve dışı taşımacılık ve lojistiğini yapan firmalar, oteller ve konaklama yerleri, gıda, temizlik ve ilaç gibi sektörlere ambalaj sağlayan üretim tesisleri, çalışanları inşaat/ maden alanında bulunan şantiyede konaklayarak yapımı veya çalışması devam eden büyük inşaatlar ile madenler, gazete, radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete basım matbaaları, daha önceden sözleşmeye/taahhüde bağlanmış ve belirlenen süre içerisinde yetiştirilmesi gereken ihracata konu mal, malzeme, ürün, araç-gereç üreten iş yerleri ve tesisler yasak süresince açık olabilecek.

HALLER 3 GÜN AÇIK OLACAK

Zirai amaçlı akaryakıt satışı yapılan Tarım Kredi Kooperatifleri, yağmura bağımlı tarımsal faaliyetler göz önünde bulundurularak Kaymakamlıklar tarafından tespit edilecek ihtiyaca göre kura ile belirlenecek zirai ilaç, tohum, fide, gübre vb. tarımsal üretime ilişkin ürün satışı yapan işletmeler, 23 Mayıs Cumartesi, 25 Mayıs Pazartesi ve 26 Mayıs Salı günleri yaş sebze ve meyve halleri yasak kapsamı dışında tutuldu.

BERBER VE TAKSİLER

Dört günlük sokağa çıkma kısıtlaması sürecinde istisna kapsamında sayılan kişiler, açık olacak işletmelerde görev yapanlar olacak. Ayrıca berber güzellik salonu ve kuaförlerin, bayram öncesi yoğunluk ihtimali nedeniyle 09.00- 21.00 olan çalışma saatleri 21- 22 Mayıs günleri için 08.00- 24.00 olarak değiştirildi.

Hastanelere yakın duraklarda en az üç taksi bulundurulacak. DHA

 
 

 

 

 

Polis, Şüpheliyi Bacağından Vurdu
ANTALYA'da 'polise mukavemet' suçundan aranan şüpheli Fatih Öztürk, kaldığı pans...
8.07.2020 (0)
Antalya'da İşlediği Taşları Dünyaya Satıyor
ANTALYA'da işletmeci İzzet Demir, Van'dan getirdiği ponza taşlarını işleyerek dü...
8.07.2020 (0)
Alkışların Yerini Farlar Aldı
KONYAALTI, yeni normal hayata geçilmesiyle başlattığı sosyal aktivitelerden 'Par...
8.07.2020 (0)
'Yorgun Savaşçı' Teknik Lisede
'Yorgun savaşçılar' parkına çekilen F4 E Phantom savaş uçağı, Anadolu lisesinde...
8.07.2020 (0)
BAİB Seçim İstiyor, 2 Aday Belli Oldu
BATI Akdeniz İhracatçılar Birliği'nde (BAİB), yönetim kurulunda 6 kişinin istifa...
8.07.2020 (0)
Mersin'den Alanya'ya Pedal Çevirdiler
MEME kanserini yenen Behiye Sağdıç (56) ile Nevres Kutlay Mayruk (51), meme kans...
8.07.2020 (0)
Binlerce Antalyalı Sahilde Sinema Keyfi Yaşadı
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'nin 'Sahilde Sinema Var/Maskeli Sinema' etkinliği,...
8.07.2020 (0)
Dünyanın En Zehirli Balığını Kaydetti
ANTALYA'da, hobi olarak su altı görüntülemesi yapan Kılıç Coşkun, dünyada Hint O...
8.07.2020 (0)
Tüm Türkiye'de Koronavirüs Denetimi Yapılacak
İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ‘Covid- 19 Tedbirleri Kapsamında Denetimler’...
7.07.2020 (0)
Meclise ‘Absürt’ Tartışması Damga Vurdu
Serik Belediyesi Temmuz ayı olağan belediye meclis toplantısının 2. oturumu Bele...
6.07.2020 (0)