Foto Galeri WebTV

1 Temmuz 2021 Perşembe  18:13
Ekonomi Anketinden Turizm Çıktı
ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) ekonomideki durumla ilgili komite üyelerinin katılımıyla düzenlenen anketin sonuçları açıklandı.
 

QR Kodu
 

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) ekonomideki durumla ilgili komite üyelerinin katılımıyla düzenlenen anketin sonuçları açıklandı. ATSO Başkanı Davut Çetin, katılımcıların, turizmdeki kayıp nedeniyle Antalya ekonomisindeki sıkıntının devam ettiğini kaydettiğini söyledi.

Başkan Çetin, 2021 yılı ilk 6 ayında satışların geçen yılın aynı dönemine göre değişim oranına verilen yanıtta, katılımcıların yüzde 54'ünün satışının azaldığı, yüzde 23'er de aynı ve arttığı sonucunu işaretlediğini kaydetti. Başkan Çetin, “Dolayısıyla Antalya'da işler düzeldi diyemeyiz. Pandeminin ikinci yılında bile üyelerimizin yarısından fazlası sorun yaşıyor. Düşüşler kapanan işyerlerinden ve iç piyasada durgunluktan kaynaklanıyor. Tarım ve inşaat, biraz daha iyi görünüyor. Sanayi ve ticaret sektörüne bağlı olarak değişiyor" dedi.

KREDİ KULLANIMI YÜKSELDİ

2021'in ilk 6 ayında kredi kullanımının 2020'ye göre değişimine ilişkin bilgi veren Davut Çetin, ankete katılanların yüzde 43'ünün daha fazla kredi kullandığı, yüzde 24'ünün kullanmadığı, yüzde 9'unun ise kullanamadığı sonucu çıktığını açıkladı. Çetin, “Biz kredi kullanamayanları daha fazla bekliyorduk. O kadar yüksek bir oran olmadığını görüyoruz" diye konuştu.

SEKTÖRLERİN EN ÖNEMLİ SORUNU

Ankette sektörlerin en önemli sorunlarına yönelik verilen yanıtları anlatan Çetin, “Yüzde 30 girdi maliyetleri demiş, yüzde 23 piyasada durgunluk, yüzde 12.8 kayıtdışı rekabet diye cevap vermiş. Yüzde 9'ar da alacak tahsilatı ve faiz veya kredi maliyeti diyor. Girdi maliyetleri zaten bütün komitelerimizin şikayeti. Sanayi, inşaat, tarım dışında turizmde bile girdi maliyeti şikayeti var" dedi.

EKONOMİDEKİ BEKLENTİ

Türkiye ekonomisine ilişkin genel beklenti sonuçlarını açıklayan Davut Çetin, “Yılın ikinci yarısında ekonomi nasıl olacak sorusuna çok olumsuz oranı yüzde 10, olumsuz yüzde 40, yüzde 28 olumlu, yüzde 21 aynı diyor. Nispeten dengeli cevaplar verilmiş" diye konuştu.

ANTALYA EKONOMİSİNİN SORUNU

Antalya ekonomisindeki en önemli sorunların da sorulduğunu belirten Çetin, şöyle konuştu:“Ankete katılanların yüzde 33'ü turist sayısında düşüş, yüzde 31'i turizme aşırı bağımlılık demiş, yani toplarsanız yüzde 64 turizm diyor. Diğer sorunlarda yüzde 15 alım gücü düşüşü, yüzde 7 ise ticarette daralma diyor, bu ikisi ticaretteki sıkıntıyı gösteriyor toplamı da yüzde 23. Kira maliyeti diyenler yüzde 5'te kalmış. Bu da ilginç ve dikkate almamız gereken bir sonuçtur."

DESTEKLER YETERSİZ BULUNDU

Pandemi devlet desteklerinin yeterliliğiyle ilgili soruya ise katılımcıların yüzde 83.5'inin 'yetersiz' dediğini belirten Davut Çetin, “Buna yorum yapmaya gerek yok" dedi. Çetin, en önemli konu olan ihtiyaç duyulan destek sorusuna yanıtları ise şöyle açıkladı: “Ankete katılanların yüzde 27'si ilk sıraya krediyi koymuş. Yüzde 21 ise ilk sıraya genel gider hibe desteğini koymuş. Üçüncü sırada SGK prim desteği geliyor. Kısa çalışma ödeneği, KDV indirimi, kira desteği talepleri çok düşük kalmış."

KAMU BANKALARINA ÇAĞRI

Ankette sektörlerin durumu ve beklentiler arasında fark olduğunu anlatan Çetin, “Bizim kendi içimizde bile kredi dışındaki desteklere ilişkin beklenti azalmış. Anketin Antalya için gösterdiği sonuç turizmdeki kayıp nedeniyle Antalya ekonomisindeki sıkıntının devam etmesi. Diğer sorunların başında ise girdi maliyeti artışı ve piyasadaki durgunluk gelmektedir. Bu sonuçlar bizim turizme dönük çabalarımızın doğru olduğunu da gösteriyor. Hükümetin turizmde KDV indirimini uzatması, iç turizme dönük kredi kampanyası gibi destekleri ele almak gerekiyor. Genel olarak kredi ihtiyacının karşılanması konusunda kamu bankalarının yeniden devreye girmesi gerektiği görülüyor" dedi.

SIKINTI VAR AMA İYİYE GİDİYOR

Turizmde ve piyasada sıkıntı olduğunun açıkça görüldüğünü de vurgulayan Çetin, “Ama ne olursa olsun, bardağın dolu tarafına bakalım. Rusya pazarının açılması biraz kurtarıcı oldu, ümit ederim ki Almanya pazarı daha iyiye gider ve İngiltere de açılır. Sektörde dayanma gücünü tüketmiş şirketlerimiz var. Fiyatları düşürerek müşteri çekmeye çalışanlar var. Belirli büyük oteller ve az sayıda butik-marka otel dışında ciddi bir fiyat-maliyet baskısı yaşanıyor. İngiltere ve Almanya paket turlarına baktığınızda bir haftalık kişi başı fiyatı uçak dahil 400 ile 1200 Euro arasında değişiyor, ama 400-500 Euro'ya satılan yatak sayısının da çok olduğunu görüyoruz" diye konuştu. DHA

 
 

 

 

 

İhracatın Lideri Tarım
ANTALYA Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, ekim sonu itibarıyla il ihraca...
4.11.2021 (0)
Çetin, Ekim Ayı Enflasyonunu Değerlendirdi
ATSO ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı...
4.11.2021 (0)
ATB, Ekim Ayı Hal Endeksini Açıkladı
ANTALYA Ticaret Borsası (ATB), Ekim ayı Antalya Halleri Domates, Sebze ve Meyve ...
2.11.2021 (0)
İhracatta Yeni Rekor
21 Ekim itibarıyla tarihinde ilk defa 2 milyar doları aşarken, 1 Ocak-31 Ekim ar...
2.11.2021 (0)
Batı Akdenizin İhracatı 2 Milyar Dolara Yaklaşıyor
BAİB yönetimi, Antalya, Isparta ve Burdur bölge ihracatını artırmak, sektörlerin...
19.10.2021 (0)
Antalya'nın İhracatı 1.5 Milyar Dolara Koşuyor
ATB Başkanı Ali Çandır, Antalya'nın ocak- eylül dokuz aylık ve eylül ayı bir ayl...
4.10.2021 (0)
Antalya OSB'den Ekspertiz Zaferi
OSB yönetimi, OSB Müteşebbis Heyeti'nce 856 TL metrekare fiyatını 300- 500 TL ar...
28.09.2021 (0)
Batı Akdeniz'in Mermeri 78 Ülkede Alıcı Buluyor
Türkiye'de en fazla mermer ihracatı yapan 10 il arasında yer alan Antalya, Ispar...
25.09.2021 (0)
Pandemide Antalya Ekonomisi Yüzde 15 Küçüldü
ANTGİAD Başkanı Osman Sert, pandemi döneminde Antalya ekonomisinin yüzde 15 küçü...
24.09.2021 (0)
Amortisman Süresi En Düşük İlçeler Hangileri?
Emlak sektöründe yatırım yapmak isteyen birçok kimsenin ilk önceliği il ve ilçel...
24.09.2021 (0)