Foto Galeri WebTV

2 Temmuz 2021 Cuma  18:16
BAİB'de Yeni Dönem, Hedef 2.3 Milyar Dolar İhracat
BATI Akdeniz İhracatılar Birliği'nin (BAİB) olağanüstü genel kurulundaki seçimini kazanan Ümit Mirza Çavuşoğlu'nun ilk mesajı, ''Seçim bitti ve şu anda artık birlik zamanı'' oldu.
 

QR Kodu
 

BATI Akdeniz İhracatılar Birliği'nin (BAİB) olağanüstü genel kurulundaki seçimini kazanan Ümit Mirza Çavuşoğlu'nun ilk mesajı, "Seçim bitti ve şu anda artık birlik zamanı" oldu. Mirzaoğlu, bu yılki ihracat hedefini 2.3 milyar dolar, orta vadede ise 5 milyar dolar olarak açıkladı.

Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan bölgesel bir birlik olan Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği, geçen yıl mayıs ayında yönetim kurulunun istifası ve pandemi nedeniyle bir yılı aşkın süredir, yönetimsiz genel sekreterlik tarafından yoluna devam ediyordu. Kısıtlamaların kaldırılmasıyla 1 Temmuz günü olağanüstü seçime giden BAİB'de tıbbi aromatik bitkiler sektöründen H.Ergin Civan ve yaş meyve ve sebze sektöründen Ümit Mirza Çavuşoğlu'nun başkan adaylığındaki iki liste yarıştı. Expo 2016 Antalya Kongre Merkezi'ndeki seçimde, Civan'ın listesi 314 oy alırken, Mirzaoğlu'nun listesi ise 341 oyla seçimi kazanan taraf oldu.

BİRLİK ÇAĞRISI

Seçimi kazanan Ümit Mirza Çavuşoğlu'nun seçimi kazandıktan sonraki ilk çağrısı, birlik ve beraberlik mesajı oldu. Çavuşoğlu, “Seçim bitti ve şu anda artık birlik zamanı, ayrışmak değil birleşme zamanı. Tüm üyelerimiz ve tüm sektörlere eşit mesafede, projelerimiz ve diğer çalışmalarımıza vakit kaybetmeden başlayacağız. Pandemi sürecinde 1 yılı aşkın ciddi bir zaman kaybı yaşandı. En kısa sürede üyelerimizin bu süreçte oluşan problemlerini de telafi etmek için çalışacağız" dedi.

İLK DEFA 2 MİLYAR DOLARI AŞACAK

BAİB olarak 2021 yılı sonundaki bölge ihracat hedeflerini de açıklayan Çavuşoğlu, “Bu yıl ki hedefimiz 2.3 milyar dolar ve bölge ihracatımız bu yıl ilk defa 2 milyar dolar seviyesini de inşallah geçmiş olacak. Orta vadedeki hedefimiz ise 5 milyar dolar. Antalya, Isparta ve Burdur'da il il, ilçe ilçe üretim planlaması yapılarak ve bu planlamaların özellikle katma değeri yüksek ürünlerin ihracatına yönelik oluşturulması için gayret edeceğiz. Orta vadedeki 5 milyar dolarlık ihracata ulaşmak aslında zor değil" diye konuştu.

EN ÖNEMLİ HEDEF BİRLİĞİN İTİBARI

Pandemi sürecinde mermer, kimya, lojistik alanlarda yaşanılan sıkıntılar, bürokratik engeller ve bu süreçlerin çok uzun tutulması gibi sorunlarına karşın gruplar oluşturulacağını anlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Bürokratik engellerin kaldırılması ve süreçlerin kısaltılması için oluşturacağımız ilgili gruplar en kısa sürede çalışmalarına başlayacak. Yönetimin olmadığı bu süreçte her birimiz bu sorunları bireysel çözmeye çalışıyorduk ve inşallah yeni yönetimimizle birlikte kurumsal olarak bu sorunları bütünüyle ortadan kaldırmak için çalışacağız. En önemli hedefimiz de maalesef birliğimizin itibarı ayaklar altında, öncelikli hedefimiz ihracatçımızın ve birliğimiz bu kötü duruşunu engelleyip itibarımızı yukarılara çıkarmak istiyoruz. Dürüst, adil, çözüm üreten ve yenilikçi bir yönetimle yola çıktık."

BAİB'İN YENİ YÖNETİMİ

Kırmızı listeyle seçime giren Ümit Mirza Çavuşoğlu'nun başkanlığındaki yeni yönetimde şu isimler yer alıyor: "Hatice Öz, Ramazan Keskin, Okan Alanyalı, Cahit Özer, Mustafa Küçükyaman, Ahmet Tekin, Cüneyt Doğan, Mehmet Özel, Berdan Ber ve Osman Şahlan."

Denetim Kurulu ise Halil Bülbül, Yakup Akgül ve Veli Babacan'dan oluştu. DHA

 
 

 

 

 

İhracatın Lideri Tarım
ANTALYA Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, ekim sonu itibarıyla il ihraca...
4.11.2021 (0)
Çetin, Ekim Ayı Enflasyonunu Değerlendirdi
ATSO ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı...
4.11.2021 (0)
ATB, Ekim Ayı Hal Endeksini Açıkladı
ANTALYA Ticaret Borsası (ATB), Ekim ayı Antalya Halleri Domates, Sebze ve Meyve ...
2.11.2021 (0)
İhracatta Yeni Rekor
21 Ekim itibarıyla tarihinde ilk defa 2 milyar doları aşarken, 1 Ocak-31 Ekim ar...
2.11.2021 (0)
Batı Akdenizin İhracatı 2 Milyar Dolara Yaklaşıyor
BAİB yönetimi, Antalya, Isparta ve Burdur bölge ihracatını artırmak, sektörlerin...
19.10.2021 (0)
Antalya'nın İhracatı 1.5 Milyar Dolara Koşuyor
ATB Başkanı Ali Çandır, Antalya'nın ocak- eylül dokuz aylık ve eylül ayı bir ayl...
4.10.2021 (0)
Antalya OSB'den Ekspertiz Zaferi
OSB yönetimi, OSB Müteşebbis Heyeti'nce 856 TL metrekare fiyatını 300- 500 TL ar...
28.09.2021 (0)
Batı Akdeniz'in Mermeri 78 Ülkede Alıcı Buluyor
Türkiye'de en fazla mermer ihracatı yapan 10 il arasında yer alan Antalya, Ispar...
25.09.2021 (0)
Pandemide Antalya Ekonomisi Yüzde 15 Küçüldü
ANTGİAD Başkanı Osman Sert, pandemi döneminde Antalya ekonomisinin yüzde 15 küçü...
24.09.2021 (0)
Amortisman Süresi En Düşük İlçeler Hangileri?
Emlak sektöründe yatırım yapmak isteyen birçok kimsenin ilk önceliği il ve ilçel...
24.09.2021 (0)