Foto Galeri WebTV

17 Temmuz 2021 Cumartesi  18:41
Elektrikli Otomobil Üretim Protokolü
KEPEZ Belediyesi ile Akdeniz Üniversitesi (AÜ) arasında elektrikli otomobil tasarımı ve Ar-Ge işbirliği protokolü imzalandı.
 

QR Kodu
 

KEPEZ Belediyesi ile Akdeniz Üniversitesi (AÜ) arasında elektrikli otomobil tasarımı ve Ar-Ge işbirliği protokolü imzalandı. İki kurum, Antalya Bilim Merkezi'nde elektrik enerjisiyle çalışan otomobil tasarımı ve Ar-Ge çalışması yapacak.

Kepez Belediyesi'nin, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)işbirliği ile eski Dokuma Fabrikası'nda, 12 bin 500 metrekare alana kurduğu Antalya Bilim Merkezi, teknolojiye katkı sağlamaya başladı. 14 bilimsel sergi alanı ve 6 atölyesi ile alanında Türkiye'nin en büyüklerinden biri olmaya aday Antalya Bilim Merkezi, elektrikli otomobil üretmeye hazırlanıyor. Deneme eğitimleriyle kapılarını açan ve ağustos ayında resmi açılışı yapılacak olan merkezde, otomobil tasarımı ve Ar-Ge çalışmaları AÜ desteği ile yapılacak.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL ÜRETİM PROTOKOLÜ

Kepez Belediye Meclisi'nin temmuz ayı olağan toplantısında, Kepez Belediyesi ile AÜ arasında elektrikli otomobil tasarımı ve Ar-Ge işbirliği protokolü yapılması amacıyla Belediye Başkanı'na yetki verilmesi oybirliği kabul edilmişti. Antalya Bilim Merkezi'nde düzenlenen törenle de iki kurum işbirliği protokolüne imza attı. Protokolü, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan imzaladı.

TÜTÜNCÜ: AÜ, TÜRKİYE'NİN GÖZ BEBEĞİ

Tören öncesi Rektör Özkan ve beraberindeki heyet, Başkan Tütüncü'nün rehberliğinde Antalya Bilim Merkezi'ni gezdi. Gezinin ardından düzenlenen törende konuşan Başkan Tütüncü, yüksek öğretimde önemli bir marka olan AÜ'nün, Türkiye'nin yüksek öğretimde önemli bir markası ve bilimsel gelişime ciddi katkılar sağlayan gözbebeği kurumlarından birisi olduğunu söyledi. Antalya'da bilim, sanat, kültür adına çok önemli projeler yapan kurumların başında Kepez Belediyesi'nin geldiğini aktaran Başkan Tütüncü, "Eski Dokuma Fabrikası'nı, şehrin önemli bir endüstriyel mirası olarak kabul ederek, ilimle, kültürle, sanatla ve çevreci projelerle bir yaşam alanı olarak kent sakinlerine armağan ettik" dedi.

Antalya Bilim Merkezi'ne katkı verecek olan bütün gerçek ve tüzel kişileri çok önemsediğini belirten Başkan Tütüncü, şunları söyledi:"Üniversiteler bilimin üretildiği yerlerdir. Antalya Bilim Merkezi, üniversitelerin ürettiği bilimi, pazara çıkaracak, rafa koyacak ve markete yerleştirecek bir ortam olacak. Elektrikli otomobil tasarımıyla ilgili işbirliğimiz hem üniversitemize hem de hem de Antalya Bilim Merkezi'ne katkı sağlayacak. Günün sonunda kazanan bu şehrin gençleri, bilim tutkunu hemşehrilerimiz olacak."

'BİLİM MERKEZİ GURUR VERİCİ'

AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Dokumapark'taki binaya girerken 30 yıl öncesi olan fabrikanın gözlerinin önüne geldiğini söyledi. "Bu alanın bilimle buluşmuş olması, bir bilim insanı olarak benim için çok kıymetli" diyen Rektör Özkan şunları söyledi:"Üniversitelerin her zaman belediyelerle, sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içerisinde olması çok kıymetlidir. Antalya Bilim Merkezi, çok güzel bir yer olmuş. Bir anne, bir Antalyalı bir bilim insanı olarak bu bilim merkezini şehre kazandırmasından dolayı Hakan Başkan'ı kutluyorum. AÜ olarak Antalya Bilim Merkezi'ne her türlü desteği vereceğiz. Burada harika bir iş çıkarıldı. Bilime, teknolojiye meraklı çocukların elinden tutmamız gerekiyor. O zaman bizi uzayda, tıpta kimse tutamaz. Bu işbirliği sayesinde Kepez Belediyesi ile kaliteli işlere imza atacağız."

Konuşmaların ardından Başkan Tütüncü ile Rektör Özkan işbirliği protokolüne imza koydu. Antalya Bilim Merkezi'nde elektrikli otomobil tasarımı İşbirliği protokolü ile çevre dostu elektrikli araç tasarımı yaparak ve geliştirerek, bu alana yönelik gençlerde ilgi uyandırılması amaçlanıyor. Antalya Bilim Merkezi'nde tasarımı yapılacak elektrikli otomobille yarışmalara, sergilere katılınacak. İki kurum elektrik enerjisiyle çalışan otomobil tasarımı yaparak, ülkenin bu alandaki birikimine ve gelişimine katkı sağlanması da hedefleniyor. Protokolde ayrıca elektrikli otomobil geliştirmek amacıyla Antalya Bilim Merkezi'nde, AÜ'nün öğretim elemanları ile gönüllü lisans ve lisansüstü öğrencilerinin katılımıyla sürdürülebilir bir Ar-Ge ortamı oluşturulacak. DHA

 
 

 

 

 

Yazılım ve Destek Hizmeti Alınacak
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı yazılım ve destek hizmeti alacak. ...
21.09.2021 (0)
Servis Hizmeti Alınacak
Personel servisi kiralanması hizmet alımı yapılacak. ...
21.09.2021 (0)
Ev Satılacak
Antalya Korkuteli'nde iki katlı kargir ev mahkemeden satılık. ...
21.09.2021 (0)
Üreticilere Yüksek Gelir Sağlıyor
Serik’te 26 vatandaşa 162 dekar ‘Keçiboynuzu Bahçesi’ tesis ediliyor. Tarım ve O...
21.09.2021 (0)
Tarımda Girdi Fiyatları Artıyor
ANTALYA Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Ku...
21.09.2021 (0)
Raylı Sisteme Kum Torbalı Test
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'nin yapımını tamamladığı 3. Etap Raylı Sistem Proj...
21.09.2021 (0)
Can Kaybı Olmasın Diye Savaştılar
Manavgat yangınıyla mücadelelerini anlatan Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Diki...
21.09.2021 (0)
Muhtarlardan Başkan Böcek'e Ziyaret
ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Kepez Varsak ve Kaş mahalle ...
21.09.2021 (0)
Kaleiçi'nde Festival Heyecanı
Ümit Uysal, 14- 17 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek 6'ncı Kaleiçi Old Town ...
21.09.2021 (0)
Manavgat'ta Arı Kovanı Dağıtıldı
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, Manavgat'ta çıkan yangında zarar gören bal üretic...
21.09.2021 (0)