Foto Galeri WebTV

29 Eylül 2022 Perşembe  17:40
Gebelikte Alkol Meme Kanseri Riskini Artırabiliyor
Op. Dr. Gökhan Ateş, “Annenin gebelikte alkol kullanması bebekte meme kanseri riskini artırabilmektedir''
 

QR Kodu
 

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Regnum Carya Hotel çalışanları ile bir araya gelen Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gökhan Ateş, meme kanseri hakkında bilgi verdi. Kanserin, tüm dünyada giderek arttığına değinen Ateş, “Annenin gebelikte alkol kullanması bebekte meme kanseri riskini artırabilmektedir" dedi.

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi'nde görevli Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gökhan Ateş, Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Regnum Carya Hotel çalışanları ile bir araya geldi. Kadın çalışanların 'pembe kurdele' takarak farkındalık oluşturduğu seminere ilgi yoğun oldu.

'HER 8 KADINDAN BİRİNDE MEME KANSERİ GÖRÜLÜR'

Yaşamı boyunca her 8 kadından birinde meme kanseri görüldüğünü söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gökhan Ateş, "Kanser, tüm dünyada giderek artan önemli bir sağlık sorunudur. Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Yaşamı boyunca her 8 kadından birinde meme kanseri görülür. Beyaz ırkta, sarı ırka ve siyah ırka göre daha fazla görülür. Siyah ırkta daha agresif meme kanseri tipleri görülür ve seyri daha kötüdür. Sarı ırk ve Kızılderililerde meme kanseri riski ve meme kanserinden ölüm beyazlardan daha düşüktür" diye konuştu.

'ALKOL MEME KANSERİ RİSKİNİ ARTIRIYOR'

Alkolün meme kanseri üzerine etkisine değinen Op. Dr. Ateş, "Günde 2-5 ölçü alkol kullanılması meme kanseri riskini 1,5 kat artırmaktadır. Tüketilen miktar arttıkça risk artmaktadır. Annenin gebelikte alkol kullanması bebekte meme kanseri riskini artırabilmektedir. Postmenopozal obezite meme kanseri riskini yaklaşık yüzde 30 oranında artırmaktadır. Premenopozal obezitede meme kanseri riski yaklaşık yüzde 15 azalmaktadır. 18 yaşından sonra 25 kilo alınması postmenopozal meme kanseri riskini artırmaktadır. Bel bölgesindeki yağlanma, kalça-uyluk bölgesindeki yağlanmaya göre riski daha fazla artırmaktadır" şeklinde konuştu.

'DÜZENLİ FİZİKSEL AKTİVİTE, RİSKİ YÜZDE 18 AZALTIYOR'

Meme kanseri risk faktörlerinden bahseden Op. Dr. Ateş, “Fiziksel aktivite meme kanseri riskini azaltmaktadır. Haftada 1,25 - 2,5 saat tempolu yürümek meme kanseri riskini yüzde 18 oranında azaltmaktadır. Meme kanseri için risk faktörlerinden en belirgin olanları kadın cinsiyeti ve yaştır. Risk faktörlerinden bazılarında değişiklik olması mümkünken bazıları ise değiştirilemeyen faktörleridir. Meme kanserlerinin yüzde 50'sinden fazlasında bu risk faktörlerine rastlanmamaktadır. En yüksek risk grubuna giren kadınlar; kuvvetli aile öyküsü olan, tanımlanmış genetik mutasyonu olan veya Lobüler karsinomain situ (LKIS) tanısı olan olgulardır" ifadelerini kullandı.

Regnum Carya Eğitim Müdürü Miray Bayrak konu ile ilgili yaptığı açıklamada, 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık ayı olması nedeniyle 35 yaş üstü tüm kadın çalışanlarına hekim muayenesi ile mamografi ya da meme ultrason taraması hediye ederek kendilerinin de meme kanseri farkındalığının bir parçası olmak istediklerini belirtti.(DHA)

 
 

 

 

 

reklam

Diş Ve Diş Etine Düzenli Kontrol Uyarısı
Prof. Dr. Alper Kuştarcı, diş ve diş eti enfeksiyonlarının iç organları etkiled...
26.11.2022 (0)
Diyet İle Düzelmez İlaç Desteği De Alınmalı
Dünya Aferez Birliği (WAA) Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, demir eksikliğinin ...
26.11.2022 (0)
Kendisi Gibi Kanser Akranlarına Umut Olmak İstiyor
AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde Ewing sarkomu (kemik kanseri) tedavisi g...
21.11.2022 (0)
Erken Tedavi Edilmezse Görme Kayıpları Olabiliyor
Doç. Dr. Murat Uyar,''Özellikle pandemi dönemindeki iki yıllık süreçte hastaları...
21.11.2022 (0)
Uygun Böbrek Çıktı' Telefonuyla Hayatı Değişti
ANTALYA'da doğuştan kronik böbrek rahatsızlığı yaşayan Barış Barışkan (15), 'Kad...
19.11.2022 (0)
Nenem Beni İyileştirdi
BÖBREK yetmezliği nedeniyle Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 4 yıldır periton ...
17.11.2022 (0)
“Toprak Olacak Bir Organ, Başkasına Can Olabilir”
Prof. Dr. Özkan: “Dünyanın en çok nakil yapan ülkesiyiz ama bağış yapan ülkesi d...
7.11.2022 (0)
‘1000 Çocuk Böbrek Nakli Bekliyor’
AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Sema Akman, Türkiye'de 10...
28.10.2022 (0)
Çocuğunuzda Karın Ağrısı Varsa Ağrı Kesici Vermeyn
ÇOCUK Cerrahı Dr. Elnur Nurullayev, çocuklarda karın ağrısı şikayetinin ciddiye ...
19.10.2022 (0)
60 Santimlik Kanserli Bölüm Konuşarak Çıkarıldı
ANTALYA'da rektum kanseri Faruk Bostan'ın (56) kalın bağırsağının 60 santimlik b...
18.10.2022 (0)