TÜRKİYE Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Tabak, Türkiye'de her eve elektrik, su, doğalgaz gibi fiber internet bağlantısının girmesinin sağlanması gerektiğini belirterek, "Fiber bağlantısı olmayan binaya belediyelerin ruhsat vermemesi, bu dönüşüm için önemli bir adım olabilir" dedi.

Kamu Bilişim Platformu'nun 18'inci toplantısı, Antalya'nın turizm bölgesi Belek'te başladı. 22 Mayıs'a kadar devam edecek toplantıda akıllı uygulamalar, verilerde siber güvenlik, kamu verisinin paylaşılması gibi konular ele alınacak.

Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Tabak, bilişim toplumuna dönüşme iddiasını taşıyan Türkiye'de her eve elektrik, su, doğalgaz gibi fiber internet bağlantısının girmesinin sağlanması gerektiğini söyledi. Bunun için internetin alım gücüne oranla makul fiyatta olması gerektiğini belirten Tabak, "Fiber bağlantısı olmayan binaya belediyelerin ruhsat vermemesi, bu dönüşüm için önemli bir adım olabilir. Ancak kazı ücretleri gibi birtakım uygulamalarla belediyelerin burayı rant kapısı haline getirmemesi gerekir. Artık bilgiye ulaşım ekmek, su, hava gibi bir ihtiyaç" diye konuştu.

 

Editör: Haber Merkezi