İstiklal Marşı'nın Kabulünün 103. yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü kutlandı.

Serik Fen Lisesi tarafından hazırlanan program, Serik Fen Lisesi Konferans Salonunda yapıldı. Programa, Kaymakam Cemal Şahin, Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Yıldırım, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Ayhan Aktürk, İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Usta, İlçe Milli Eğitim Müdürü İkram Ekiz, şehit yakınları ve gaziler, siyasi parti temsilcileri, başkan adayları, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda daha sonra Mehmet Akif Ersoy'un hayatı ve İstiklal Marşı'nın kabulünü anlatan sunum gerçekleştirildi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma tarih öğretmeni Oktay Koca tarafından yapıldı. Koca konuşmasında şunları söyledi; “Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nda Türk ulusunun neden savaştığını, neye inandığını açık bir şekilde anlatmıştır. Çanakkale savaşını yazdığı bir şiirle anlatan, anlatmakla da kalmayıp adeta destanlaştıran Akif, Topyekûn milli mücadelenin yaşandığı Kurtuluş Savaşı’na da İstiklal Marş’ımızı armağan etmiştir. İstiklal Marşı hem Türk ulusunu hem de Mustafa Kemal’i mükemmel bir surette anlatan bir destan hüviyetindedir. Bizden sonraki kuşaklara güçlü ve refahın hakim olduğu bir memleket bırakmak ve atalarımızdan intikal eden mirası geleceğe emanet olarak aktarmak için, çok ama çok çalışmalıyız.”

Ödül Töreni Yapıldı

Program sonunda Serik İlçe Mili Eğitim Müdürlüğünce, 'İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy' konulu, şiir resim ve kompozisyon yarışmalarda derece alan öğrenciler için ödül töreni düzenlendi.

3 Gün Önce Kavgada Başına Darbe Almıştı; Pansiyondaki Odasında Ölü Bulundu 3 Gün Önce Kavgada Başına Darbe Almıştı; Pansiyondaki Odasında Ölü Bulundu

'İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy' konulu yarışmalarda; kompozisyon dalında birinci olan Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi Fatma Hamdiye Kır’a, şiir dalında birinci olan 15 Temmuz Şehitleri Ortaokulu öğrencisi Cemile Nur Yıldırım’a, resim dalında birinci olan Gedik İlkokulu öğrencisi Ceylin Çıkla’ya, ödüllerini Kaymakam Sayın Cemal Şahin verdi.

Kompozisyon dalında ikinci olan Serik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Lütfiye Sert, şiir dalında ikinci olan Cumalı Ortaokulu’ndan Halide Su Türkmen ve resim dalında ikinci olan Tekeli İlkokulu’ndan Cemre Aslan ödüllerini Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Yıldırım’dan aldılar.

Kompozisyon dalında üçüncü olan Serik Merkez Anadolu Lisesi’nden Eda Meke, şiir dalında üçüncü olan Tekeli Ortaokulu’ndan Nisa Dalıç ve resim dalında üçüncü olan Cumhuriyet İlkokulu’ndan Gülsüm Demir de ödüllerini İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Ayhan Aktürk’ten aldılar.

Haber: Osman Türkçe

Istiklal (10)Istiklal (9)Istiklal (8)Istiklal (7)Istiklal (6)Istiklal (5)Istiklal (4)

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN