AKDENİZ Üniversitesi kadın yöneticileri, Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan liderliğinde bir araya geldi. Rektör Özkan, pozitif ayrımcılık yapmadan sadece liyakat esas alınarak kadın yönetici sayısının son 4 yılda üç katına çıktığını söyledi.

Akdeniz Üniversitesi'nin ilk kadın rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan'ın göreve gelmesinin ardından üniversitede kadın yönetici sayısı artış gösterdi. 2020 yılında 6 olan akademik kadın yönetici sayısı, yeni dönemde üç kat artarak 18'e yükseldi. Toplam 3 bin 496 akademisyenin bulunduğu Akdeniz Üniversitesi'nde 1726 kadın akademisyen, 1770 erkek akademisyen yer alıyor. Akdeniz Üniversitesi'nde 24 fakültenin 10'u kadın dekanlar, 7 enstitünün 2'si kadın müdürler, 12 meslek yüksekokulunun 5'i kadın müdürler ve devlet konservatuvarı da kadın yönetici tarafından idare ediliyor. Akdeniz Üniversitesi Senatosunda yer alan 71 kişinin 28'i de kadın senatörler tarafından temsil ediliyor.

AKADEMİK PERSONELİN YÜZDE 49'U KADIN

Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Üniversitemizde akademik personelin yaklaşık yüzde 49'unu kadınlar oluşturuyor. Üniversitemizde 3 bin 496 akademisyenimiz bulunuyor. 1726 kadın akademisyen, 1770 erkek akademisyen öğrencilerimizin hayatına dokunuyor. Gururla söyleyebilirim ki ülkemizin bu alandaki oranları dünyadaki rakamların üzerinde" dedi.

Kadınların yönetimde daha fazla söz sahibi olması gerektiğini söyleyen Rektör Özkan, göreve geldiğinden bu yana kadınların yönetimde daha fazla söz sahibi olması için kadın meslektaşlarını bu konuda teşvik ettiğini, tercihini yetkin kadın akademisyenlerden yana kullandığını belirtti. Akademik yaşamda kadının yerini güçlendirme ve kadın liderliğini artırma çalışmalarının süreceğini söyleyen Rektör Özkan, “Kadınlarımız ailelerimizin yapı taşlarının başında geliyor. Aile yaşamımız ve iş dünyasındaki varoluş çabamız her zaman takdire şayandır. Kadınlarımız her alanda yetkin ve yeterliliğe sahiptirler, pozitif ayrımcılığa gerek yoktur. Yeter ki 'kadındır yapamaz' cümlesi artık bilinçlerimizde yer almasın. Eşit şartlarda yarışıldığında kadınlarımız her zaman farkındalıklarını ortaya koymaktadırlar. Toplumumuzda kadınsız bir gelecek inşa edemezsiniz. Günümüzde kadın duyarlılığına ve liderliğine her zamankinden çok ihtiyacımız var" dedi.

Toplu Ulaşımdaki Engelleri Kaldırma Çalışması Toplu Ulaşımdaki Engelleri Kaldırma Çalışması

'TÜM ÖĞRENCİLERİMİZE BİLİNÇ KAZANDIRACAĞIZ'

Toplumda kadının güçlendirilmesinin en temel yolunun bilinç kazandırmak olduğunu bunun da eğitimden geçtiğini vurgulayan Rektör Özkan, bu amaçla bu yıl itibarıyla Sosyal Bilimler Enstitüsü yüksek lisans ve doktora programlarında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği dersleri açıldığını, 2026 yılına kadar bu dersin tüm enstitü ve fakültelerde açılmasını sağlayacaklarını söyledi. Daha önce Kadına Şiddetle Mücadele Komisyonu kurulduğunu hatırlatan Rektör Özkan, bu konuda eğitim, hukuk, iletişim, sosyal ve psikolojik destek başta olmak üzere farklı disiplinlerde çeşitli faaliyetler yürütüldüğünü söyledi. Rektör Özkan ayrıca kız öğrenciler için de 'Güvenli Kampüs' oluşturmak adına gerekli düzenlemelerin yapıldığını sözlerine ekledi. DHA

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN