TÜRK Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Antalya İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen 'Konyaaltı Sahili Özel İşletmelere Kurban Ediliyor' başlıklı basın açıklamasında Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Antalya Şube Başkanı Şaban Tat, "Kıyılardan yararlanmada herkes eşittir ve özel işletme sahipleri tarafından vatandaşlarımızın sahil bandını ücretsiz kullanması anayasa ve kanunlara göre engellenemez" dedi.

TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu tarafından 'Konyaaltı Sahili Özel İşletmelere Kurban Ediliyor' başlıklı basın açıklaması yapıldı. EMO Antalya Şube Başkanı Şaban Tat, açıklamasında 640 kilometrelik Antalya sahillerinde yasalara aykırı birçok otel ve işletmenin kıyıyı özel mülk gibi kullandığını anlattı. Özel işletme ve otellerden kıyıda yaptıkları işgaller için ecrimisil adı altında para cezaları alındığını dile getiren Tat, "Ecrimisil adı altında kesilen ceza ödemeleri işletme sahipleri tarafından kira bedeli gibi algılanmakta olup bu durumun sonucunda kıyı alanlarında kaçak yapılaşma terörü ortaya çıkmaktadır" dedi.

Tat, Milli Emlak tarafından Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne protokol ile 2018 yılından devredilen Konyaaltı Sahili'nin Boğaçayı'na kadar olan kısmında projeye aykırı kullanımların yıldan yıla artarak ilerlemesi sonucu vatandaşların kıyıdan yararlanmasının önüne geçecek işgallerin yaşandığını söyledi.

Coşar: ““Belek ve Kadriye Ranta Açılmak İsteniyor” Coşar: ““Belek ve Kadriye Ranta Açılmak İsteniyor”

Milli Emlak protokolü ile kiraya verilen yerlerin denetimlerinin yapılması, işletmelerin projeye uygun hale getirilmesi talebinde bulunan Tat, Konyaaltı Sahili 2. Etap olarak adlandırılan Boğaçayı ve Liman arasındaki düzenlemenin ardından benzer işgallerin yaşanmaması için kurumlar tarafından denetlenme gerçekleştirilmesini talep etti. Tat, "Kıyılardan yararlanmada herkes eşittir ve özel işletme sahipleri tarafından vatandaşlarımızın sahil bandını ücretsiz kullanması anayasa ve kanunlara göre engellenemez" dedi. (DHA)

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN