Kumluca ilçesinde 2. Uluslararası BaysıFest Ortaköy Kültür ve Sanat Günleri renkli yarışmalara ve etkinliklere sahne oldu.

Kumluca'ya bağlı Ortaköy Mahallesi'nin kültürel ve sosyal yaşamını gelecek nesillere aktarmak amacıyla Uluslararası BaysıFest Ortaköy Kültür ve Sanat Günleri düzenlendi. Bu yıl ikincisi düzenlenen etkinlikler iki gün sürdü. Etkinliklerin ilk gününde köydeki halkın yaşam biçimine uygun orta oyunları sahnelenirken, akşam yöresel sanatçılarla müzik eğlence programı gerçekleştirildi. İkinci gün ise ilk günkü oyunların finalleri gerçekleştirildi. Aynı günün akşamında yöresel yarışmaların finalleri gerçekleştirildi. Etkinlikleri Kaymakam Tekin Erdemir, Belediye Başkanı Mesut Avcıoğlu, siyasi parti ilçe temsilcileri, STK temsilcileri, daire amirleri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş izledi.

Kumluca'da Renkli Festival (4)

Etkinlikler çerçevesinde çocuklar arasında elma yeme yarışmaları, otomobil tekeri çevirme yarışmaları, yetişkinler arasında ise elbiseye yama yapma yarışması, içine kum doldurup hedefe atılan çorap yarışması, eşeğe saman balyası yükleme yarışması, lastik sapanla hedefe konulan balonu vurma yarışması, otomobil lastiği çevirme yarışması düzenlendi. Bölge halkı yarışmalara büyük ilgi gösterirken, özellikle elbiseye yama yapma yarışmasına katılan yaşlıların birbirleriyle rekabeti izleyenleri eğlendirdi. Etkinliklerin ikinci günü akşamında yarışmalarda birinci olanlara ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Gecenin sonunda Türk Halk Müziği derleme ve yorumlama sanatçısı Emre Dayıoğlu konseri yer aldı.

Kumluca'da Renkli Festival (7)

Unutulan Çantanın Sahibini Zabıta Buldu Unutulan Çantanın Sahibini Zabıta Buldu

Kaymakam Tekin Erdemir, kültürel birikimlerin gelecek nesillere aktarılmasının önemli olduğunu belirterek, "Ortaköy Mahalle Muhtarımız bizlere hizmet alma ve kültürel etkinlik açısından sürekli yeni fikirlerle gelen bir muhtarımız. Bu açıdan muhtarımızı tebrik ediyorum. Tabii bu etkinlik sadece muhtarla bitmiyor. Emek veren tüm mahalle sakinlerine de teşekkür ediyorum" dedi.

Kumluca Belediye Başkanı Mesut Avcıoğlu, "Muhtarım bana bu etkinliği yapmak istediğini söylediğinde 'Bunu ilçe merkezinde yapalım' demiştim ama o düşüncemde yanılmışım. Çünkü bu etkinlik yöresindeki insanların katıldığı, emek verdiği alanda yapılırsa daha güzel olduğunu gördüm. Etkinliğe katılımcıların yoğun olması bunu gösteriyor" diye konuştu.

Ortaköy Mahalle Muhtarı Halime Kaya da "Geçmiş yıllarda atalarımız özellikle bayramlarda 4 gün boyunca orta oyunları oynayıp eğlenirlermiş. Büyüklerimiz hep 'Nerede o eski bayramlar' diyor. O eski günleri yaşatalım istedik" dedi. (DHA)

Kumluca'da Renkli Festival (8)Kumluca'da Renkli Festival (10)

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN