Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesi tarafından aşıklık geleneğini ve aşıkları tanımak ve sonraki kuşaklara aktarabilmek amacıyla VIII. Ulusal Lise Öğrencileri Sempozyumu düzenlendi.

Aşık Veysel’in vefatının 50'nci yılı anısına düzenlenen sempozyumun açılış oturumu, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bumin Kağan Salonu’nda yapıldı. Lise öğrencileri tarafından hazırlanan oturuma Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekeriya Karadavut ve Dr. Atila Kartal başkanlık yaptı.

Oturum, Erzurumlu Aşık Kazanoğlu’nun aşıklık geleneğinden örnekler vermesiyle başladı. Aşıklık geleneğinin Orta Asya’da ve Anadolu’da gelişimi; Aşık şenlikleri, Aşık Veysel’in hayatı ve eserleri, yüzyıllar içindeki aşıklar, kadın aşıklar gibi konularda yazdıkları bildirileri sunan öğrenciler, lise müfredatı kapsamında da olan konular hakkında arkadaşlarını bilgilendirdi. Sempozyum açılış oturumunda Antalya’daki 8 lise öğrencisi bildirilerini sunarken, sempozyum 17 şehirden 34 okulun bildirileri ile çevrimiçi devam etti.

Öğrenciler Buluştu Öğrenciler Buluştu

Sempozyum, tüm danışman öğretmenler ve öğrencilerin katılımı ile çevrimiçi yapılan kapanış oturumuyla sona erdi. DHA

O G R E N C I L E R D E N A S I K L I K S E M P O Z Y U M U 182842O G R E N C I L E R D E N A S I K L I K S E M P O Z Y U M U 182843

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN