ANTALYALI sanatçılar, ülkemizde yaşanan asrın en büyük doğal afetinde deprem gerçeğini fırçalarıyla tuvallerine yansıttı, canlı performanslar da canlandırma yaparak duygulu anlar yaşattı.

Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN) Güzel Sanatlar Galerisi'nde açılan 'Deprem ve Hayat' isimli sergide ANSAN Başkanı Cahit Çakcıl, geçen yıl 6 Şubat'ta 11 ilde büyük yıkıma, on binlerce vatandaşın enkaz altında kalarak yaşamlarını yitirmesine neden olan depremin yarattığı acıları, tahribatı anlattı. Çakcıl, deprem gerçeğini eserlerine yansıtan sanatçıları da kutladı.

AĞLATAN KONUŞMA

Sanatçı İlhan Polat'ın küratörlüğünde 30 resim, seramik, heykel, geleneksel el sanatları ile performans sanatçılarının eserleriyle katıldığı sergide, Hatay'da annesini, babasını, kardeşlerini, aileden toplam 6 kişiyi kaybeden Konyaaltı ilçesi Gürsu Mahallesi Muhtarı Özlem Saday, duygu yüklü bir konuşma yaptı. Saday, yaşadığı acıları dillendirdi, birçok sanatçı ve sanatsever gözyaşlarını tutamadı. 

DEPREMİ CANLANDIRDI

Sergide seramik ve heykel sanatçısı Büşra Tuna, depremin yarattığı yıkımı, aldığı canları, dökülen kanları galerinin orta yerinde sergilediği heykel çalışmasıyla canlandırdı, eserinde kamuoyuna verdiği mesajları dillendirdi.

TEMSİLİ BEBEKLER

Performans sanatçısı İlhan Polat, galerinin içinde bulunduğu Fikret Otyam Parkı'nda canlı performans gerçekleştirdi, depremde enkaz altında kalarak can veren bebeklerin ölümünü, anne ve babalarının acılarını, minik bedenlerin ağıtlar eşliğinde toprağa verilişini temsili olarak canlandırdı, birçok kişi gözyaşlarına hakim olamadı.

Sergide ayrıca, sanatçı Gülay Bulca ile Süheyla Akkaya'nın organizasyonuyla depremde yaşamlarını yitiren canların hayrına çorba ikramı yapıldı. (DHA)

Sanatci Gozuyle Deprem Gercegi 8633 Dhaphoto3Sanatci Gozuyle Deprem Gercegi 8633 Dhaphoto2

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN