AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, “Antalya'nın öncelikli problemi olan ulaşım sorununu kökünden halletmeliyiz. Yeni dönemde 5'nci yılın sonuna vardığımızda ulaşım sorunlarını ortadan kaldırdığımız bir Antalya olacak" dedi.

Ak Parti'nin Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 5 yıl boyunca hayata geçirmeyi planladığı projelerini tanıttığı bir lansman toplantısı düzenledi. Toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, eski Dışişleri Bakanı ve Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, yüzlerce partili katıldı. Toplantı projelerin anlatıldığı sinevizyon gösterisi ile başladı. Gösterinin ardından Tütüncü, alkışlarla sahneye çıktı.

Antalya'nın temel sorunlarına karşı projeler geliştirdiklerini söyleyen Tütüncü, sahnede 5 yıllık süreçte ulaşım, ekonomik kalkınma, temel belediyecilik, çevreci belediyecilik, sosyal belediyecilik, kültür, sanat, bilim- teknoloji-eğitim, sağlık-spor, imar- şehircilik, turizm, alt yapı olmak üzere 11 konu başlığı altındaki projelerini anlattı.

Başkan Tütüncü, “Kepez'in 15 yılı, Kepez'in altın yılları oldu, Antalya'nın da bir altın çağı olmalı diye düşündük. Modern dünya vizyonlarının gösterdiği yolda ilerleyerek Antalya'da yeniden bir zihniyet dönüşüme ihtiyaç var. Altın çağ dediğimiz bu dönem, 1 Nisan itibariyle başlıyor. 5 yılın sonunda Antalya, Kepez'in yaşadığı gibi bir değişime giriyor. 15 yılda Kepez'de bu nasıl başardıysak, bu kenti de hep birlikte yeniden dünyanın en güzel şehri yapalım" dedi.

'15 YENİ GÜZERGAH AÇACAĞIZ'

Antalya'ya açmayı planladıkları ve trafiği rahatlatacağını düşündükleri 15 güzergahı anlatan Hakan Tütüncü, “Yeni dönemde ilk başlığımız hayatımıza olumsuzluklarla tesir eden ulaşım olacak. Ulaşımla ilgili çözüm önerilerimizi aktaracağız. Belediyelerin 1'nci görevi ulaşımı düzenlemektir. Bütçelerinin önemli bir kısmını buna ayırırlar. Ulaşım sorunlarını ortadan kaldırdığımız bir Antalya olacak. Ulaşım ana planı hazırlayacağız, yeni yollar açacağız, katlı kavşaklar ve kavşak düzenlemeler yapacağız, raylı ulaşım ağımızı geliştireceğiz. Antalya'nın merkezine 15 yeni güzergah açacağız. Antalya'nın öncelikli problemi olan ulaşım sorununu kökünden halletmeliyiz. Yeni dönemde 5'nci yılın sonuna vardığımızda ulaşım sorunlarını ortadan kaldırdığımız bir Antalya olacak" diye konuştu.

'BELEDİYE BAŞKANLIĞI KOLTUKLARINI VAKİT GEÇİRECEK YERLER OLARAK GÖRMÜYORUZ'

Toplu ulaşımla ilgili birçok projelerinin hazır olduğunu özellikle raylı sisteme büyük önem vereceklerini belirten Tütüncü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şehir gelişiyor, nüfus ve araç sayısı artıyor ama yollar sabit kalıyor. Araç sayıları, nüfus artıyorsa yeni yol açmamak prensibine sahip olmak nedir anlamış değilim. Antalya'nın ulaşım sorunu çok ama bizim de heybemizde proje çok. 1 yıldır bu konuyu çalışıyoruz. Biz belediye başkanlığı koltuklarını vakit geçirecek yerler olarak görmüyoruz. Belediye başkanlığı koltukları memleket için, millet için hizmet üretilecek yerlerdir. Başkalarıyla aramızdaki fark bu. 5 yeni raylı sistem hattı ilave edeceğiz. Antalya'nın altın çağında metroculuğun ilk adımları atılacak. Mevcut otobüslerimizin tamamını elektrikli otobüslere dönüştüreceğiz." 

MANAVGAT YANGININDA SİYASET ELEŞTİRİSİ

Altyapılarla ilgili bütün ilçelerde problemler olduğunu söyleyen Tütüncü, “ASAT'ın çok daha ciddi çalıştığı bir dönem olacak. Antalya'mızı yağan yağmur sonrasında sel baskınları, taşkınlar artık bizim keyfimizi kaçıramayacak. 2021'de cumhuriyet tarihinin en büyük yangını yaşadık. Bu yangında da güçlerimizi birleştirmek yerine, yangınla mücadeleye siyaset bulaştırıldı. Helikopterli videoları seyrettiniz. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluk sahasındaki yangın alanlarında yangınla mücadele ana planını yapıyoruz" diye konuştu.

'KENTSEL DÖNÜŞÜM İMAR PLANINI HAZIRLAYACAĞIZ'

İmar ile ilgili çalışmalar yapacaklarını belirten Tütüncü, “Kepez'in mülkiyet sorunlarını bitirmiş bir belediye başkanıyım. Şimdi bu Kepez'in yaşadığı mutluluğu Antalya'nın 19 ilçesi yaşayacak. Depreme dayanıksız binaları dönüştürmek için kentsel dönüşüm imar planını hazırlayacağız. Menderes başkanım döneminde başlamıştı bu çalışma her şey çok iyi ilerlerken, yeni dönem başlayınca kaldı. Aksu Altıntaş ile ilgili çalışmalar yapacağız. Kepez Santral Mahallesi'nin dönüşümünü de tamamlayamadılar. Bunların hepsini tamamlayacağız. Düden Çayı projesiyle EXPO alanında çok daha büyük bir yeşil alan kazandıracağız. Kaleiçi'nin Unesco Dünya Koruma Listesi'ne yapacağımız çalışmalarla kabul ettireceğiz" dedi.

'SİNEK DE OLMAYACAK, HAŞERE DE OLMAYACAK'

Antalya'daki festivallerinin önemine dikkati çeken Hakan Tütüncü, “Antalya'da yeni evlenecek olan çiftlere 1 yıl boyunca aylık 5 bin lira kira desteği vereceğiz. Üniversiteye kayıt yaptırana ilk 1 yıl ulaşım bedava olacak. Emeklilerimize de 10.00 ila 16.00 arasında ulaşım bedava olacak. Ulaşım ücretlerini biz karşılayacağız. Sinek, her yaz ayların canımızı yakan basit bir bir polemik konusu olmaktan çıkacak. Antalya bunları hak etmiyor. Antalya'nın altın çağında sinek de olmayacak, haşere de olmayacak" diye konuştu.

T U T U N C U U L A S I M S O R U N U N U K A L D I R D I G I M I Z B 195733

BAKANDAN TÜTÜNCÜ'YE ATOM KARINCA BENZETMESİ

Toplantının ardından Tütüncü ile birlikte açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bugün 31 Mart'taki yerel seçimlere hangi projelerle hazırlandığımızın, seçimlerden sonra kenti neler beklediğinin ön habercisiydi. Hakan Tütüncü, projelerini hemşerilerimizle paylaştı. Geçmişe bakıldığında, Antalya'nın şu anına bakıldığında birçok sorunu var ama çözülemeyecek hiçbir sorunu yok. Önemli olan doğru, gerçekçi projelerle adım adım gerekli yol haritasının belirlenmesi ve sonuca varılması gerekiyor. Hakan Tütüncü'nün Kepez'de gerçekleştirdiklerini gezdim ve gördüm. Kepez'de yapılanlar Antalya'da gerçekleştirilenlerin çok üstünde. Önemli olan burada işbirliğiyle, belediye olarak, hükümet, bakanlık olarak, omuz omuza vererek hedefe ilerlemektir. Ben kendisine atom karınca diyorum. Gecesini gündüzüne katarak, Antalya'yı kucaklayarak hedeflediğimiz altın çağına Antalya'yı ulaştıracak" dedi.

Konuşmasının ardından Hakan Tütüncü kızı Zeynep Hatice ve eşi Ayşe Tütüncü'yü sahneye çağırarak katılımcıları selamladı. (DHA)

Tütüncü-1

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN