Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ilk meclis toplantısına Tünektepe’deki teleferik kazasındaki tahliye işlemleri tamamlandıktan sonra katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Bu konuyla ilgili yalnız üzüntüm şudur. Bazı troller şahsımla ilgili bir şeyler söylemiştir ama meclisin ilk gününde böyle konulara hiç girmeyeceğim. Hiç üzerine de alınmadım çünkü. Ben 17.30 itibarıyla zaten oradaydım” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi sonrasındaki ilk meclis toplantısı, yeni meclis üyelerinin katılımıyla yapıldı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in teleferik kazası nedeniyle açılışına katılmadığı ve geçici mazeretli izin dilekçesi gönderdiği mecliste meclis divanı, meclis başkan vekilleri, encümen üyeleri ve komisyonların seçimleri gerçekleştirildi.  

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yeni döneminde toplam 112 meclis üyesinden 76’sı CHP’den, 26 Ak Parti’den, 6 MHP’den, 3 Demokrat Parti’den ve 1 İYİ Parti’den oluşuyor. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin yeni dönemdeki ilk toplantısı en yaşlı üye Ak Parti’den Kemal Çiftçioğlu’nun başkanlığında ve en genç üyeler Taylan Şanlı ve Tuğba Er tarafından oluşturulan meclis divanı tarafından açıldı.

Meclis divanına CHP’den Taylan Şanlı ve Müge Gezginci Ünsal seçildi. Birinci meclis başkan vekilliğine CHP’li Bayram Ali Çeltik, ikinci başkan vekilliğine CHP’li Utkan Hasan Emiroğlu seçildi. Encümen üyeliklerine ise CHP’li meclis üyeleri Adnan Kabaağaç, Büşra Özdemir, Mustafa Bilici, Nazmi Gündüz ve Zafer Tan seçildiler. Mecliste üyesi bulunan diğer partiler bu seçimlerde aday göstermedi. 

KOMİSYON SEÇİMLERİ

Ardından ise 5’er kişiden oluşması kararlaştırılan 5 ayrı komisyonun üyeleri belirlendi. Komisyonlar ve seçilen üyeleri şöyle:

Plan ve Bütçe Komisyonu CHP’den Ahmet Aydın, Osman Sert, Erkan Çelik ve Mehmet Balık ile Ak Parti’den Kemal Sancaktar.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu CHP’den Mithat Aras, Sıdıka Gökyar Kızılca, Hasan Can Kamburoğlu, Burak Çeker ile Ak Parti’den Hasan Cumhur Göncü.

Çevre ve Sağlık Komisyonu CHP’den Celal Koç, Refik Emre Altekin, Gülsüm Öner, Müge Gezginci Ünal ile Ak Parti’den Murat Menzilcioğlu.

Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu CHP’den Nilüfer Deveci, Metin Yaraşçı, Önder Kurnaz, Hasan Akkoyun ile Ak Parti’den Tuğba Er.

Ulaşım Komisyonu CHP’den Rıza Maden, Süleyman Tursun, Erdal Yayıcı, İsmail Şentürk ile Ak Parti’den Levent Konur.

Mecliste Tarihi Kentler Birliği, Sağlıklı Kentler Birliği, Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği, ANTAB Turizm Birliği ve Akdeniz Belediyeler Birliği üyelerinin seçimleri de yapıldı.

TAHLİYE BİTTİ BAŞKAN BÖCEK KATILDI

Tünektepe’deki teleferik kabinlerinde mahsur kalan vatandaşların tümünün kurtarılmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de devam eden toplantıya katıldı. Tünektepe’deki kazada 1 kişinin hayatını kaybettiği, 3’ü tahliye sürecinde 10 kişinin yaralandığını anlatan Böcek, "Saat 17.28 itibariyle İtfaiye Daire başkanım aradı ve zaten evdeydim, meclisle ilgili birkaç konuya bakıyordum. Hemen olay yerine ulaştım ve kriz masasını oluşturduk. O an itibariyle ilk açıklamayı bana yaptırdılar kriz masasında. Ve hiç uyumadan başta sayın valim, AFAD başkanımız olmak üzere tüm milletvekillerimiz, ayrıca genel başkan yardımcılarımız, grup başkan vekili, her siyasi parti milletvekillerimiz vardı. Tüm kurum, kuruluşlar, askerimiz, polisimiz vardı. İçişleri Bakanımıza, Bakan Yardımcımız Münir Karaloğlu’na teşekkür ediyorum. Onlar hemen ilgilendiler ve sonuç olarak şu an itibariyle 174 vatandaşımızı kurtarma işlemi tamamlandı” dedi.

Ali Bahar Hayatını Kaybetti Ali Bahar Hayatını Kaybetti

AYNI FİRMA ULUDAĞ, DAVRAZ VE PAMUKKALE TELEFERİKLERİNİ DE YAPMIŞ

MHP grup sözcüsü olarak konuşan Selçuk Senirli, Tünektepe’deki kazayla ilgili teleferik sisteminin yapımından, denetimi ve işletmesine kadar tüm detaylarıyla sürecin araştırılması ve sorumluların cezalandırılmasını istedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, talebe yönelik şöyle konuştu:

“Araştırma yapılmasıyla ilgili zaten 17.30 itibariyle söylemişimdir, yine de söylüyorum, bizler orada ihmal vardır, yoktur, nedir, ne değildir, önce vatandaşlarımızı bir koruyalım, kurtaralım dedik. Sonrasında bunlarla ilgili çalışmalar yapılacaktır. Adli konular olacaktır. Bu konuyla ilgili de zaten 13 kişiye ifadesi alınmak üzere, firmaların ismini söylemek istemem. 2013’de bir ihale yapılmış, sonra olmamış. 2016 yılında ihalesi yapılmış, 2017 yılında hizmete açılmış. Biz her zaman bizden önceki arkadaşlara teşekkür ederiz. Biz 2019’da göreve geldiğimiz gün itibariyle de yüklenici firma, yapan firma lisanslı, duyduğumuza göre Isparta-Davraz, Pamukkale, Bursa-Uludağ gibi yerlerinde lisanslı bir firma olduğu, bu konuyla ilgili biz de belediyemizin şirketine 2017 yılında belediye meclisi tarafından verilmiş, devam ettirdiğimiz bir konudur. Bu konuyla ilgili de yalnız üzüntüm şudur. Bazı troller işte şahsımla ilgili bir şeyler söylemiştir ama meclisin ilk gününde böyle konulara hiç girmeyeceğim. Hiç üzerine de alınmadım çünkü. Ben 17.30 itibariyle zaten oradaydım. Bunlarla ilgili de çalışmaların hepsi yapılacaktır. Kimsenin merakı olmasın. Bu konuları en iyi şekilde burada sizlere de meclisimize de anlatacağım” dedi.

Y E N I B U Y U K S E H I R M E C L I S I N D E N I L K T O P L A N T I 397223

‘HEP BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ’

Seçim sonuçlarıyla ilgili oy veren veya vermeyen tüm Antalyalıların emrinde olacağını belirterek, teşekkür eden Böcek, Antalya’da seçimi demokrasinin kazandığını söyledi. Böcek, “Bu meclisi sizlerle beraber hep birlikte yöneteceğiz. Bu mecliste herkesi kendi belediye meclis üyemiz ve kendi partili belediye başkanımız gibi göreceğim. Diğer üç partiden belediye başkanı arkadaşımız da Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanı gibi göreceğim. Ben sizlerle beraber Antalya'da beş yılı azimle, gururla birlikte devam ettireceğiz. Hiçbir kimseyi ötekileştirmeden, hiçbir siyaset yapmadan beraberce çalışacağız inşallah. Ve seçimlerimizin tekrar sizlere Antalya'mıza hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. DHA

Y E N I B U Y U K S E H I R M E C L I S I N D E N I L K T O P L A N T I 39722

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN