Antalya'da evlerde ve işyerlerinde enerji tasarrufu sağlanması için aydınlatmada 'led' ampul kullanılması önerildi. Hazırlanan düzenek üzerinde de çeşitli ampullerin harcadığı enerji miktarları gösterildi. 

Büyükşehir Belediyesi Çevre Eğitim ve İnovasyon Merkezi'nde, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı'nca 'Enerji tasarrufu Haftası' dolayısıyla 'Enerji Tüketimi' konulu etkinlik gerçekleştirildi. İnovasyon merkezinde bir araya gelen genç ve yetişkin kadınlara, evlerde enerjide tasarruf sağlamın yollarından birinin, aydınlatmada kullanılan ampuller olduğu anlatıldı.

Sıfır Atık ve Çevre Eğitimi Müdürü Çevre Mühendisi Fulya Koral ile Çevre Mühendisi Hakan Avcıkurt, led ampulün diğerlerine göre daha az enerji tükettiğine ve uzun ömürlü olduğuna dikkati çekti. Led ampulün hem çevre, hem insan sağlığı açısından faydalı olduğuna vurgu yapıldı.

Hazırlanan düzenek üzerinde aynı voltta farklı ampullerin tükettiği enerji miktarı dijital göstergeler üzerinde gösterildi. Göstergelerde, led ampulün diğerlerinden daha düşük enerji tükettiği görüldü.

Dünyadaki enerji kaynaklarının giderek azaldığını, enerji tasarrufunun her geçen gün önem kazanmaya başladığını ifade eden Fulya Koral, "Enerji tüketiminde vatandaşımızı doğru bilgilendirme, bilinçlendirme adına bir çalışma başlattık. Evlerde, işyerlerinde tamiri dahi mümkün olan, uzun süre dayanaklı led ampullerin kullanımının yaygınlaştırılmasına katkıda bulunuyoruz" dedi.  DHA

Yumurtalık Lagünü Sahiline Vuran Binlerce Denizanası Görüntülendi Yumurtalık Lagünü Sahiline Vuran Binlerce Denizanası Görüntülendi

 

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN