Foto Galeri WebTV

10 Temmuz 2020 Cuma  14:17
ANTGİAD'dan Tarım Önerileri
ANTALYA Genç İş İnsanları Derneği (ANTGİAD) Tarım Çalışma Grubu, tarım sektöründeki sorunların çözümüne ilişkin 6 öneride bulundu.
 

QR Kodu
 

ANTALYA Genç İş İnsanları Derneği (ANTGİAD) Tarım Çalışma Grubu, tarım sektöründeki sorunların çözümüne ilişkin 6 öneride bulundu.

ANTGİAD Tarım Çalışma Grubu'nun önerileri şöyle:

1. Tarım konusundaki maliyetlerin düşürülmesi ülkemiz için büyük öneme sahiptir, bu konudaki en büyük kalemlerden birisini oluşturan insan kaynağı ve yakıt konularında tarım üreticisinin desteklenmesi gerektiği anlaşılmaktadır.

2. Özellikle Antalya bölgesinde gerek kalifiye gerek vasıfsız işçi konusunda turizm sektörünün cazip olması ve seralardaki çalışma şartlarının ağırlığından dolayı insan kaynağı sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu sorunun çözümü için Tarım Bakanlığı üzerinden il ve ilçe tarım

başkanlıkları altında, doğrudan ve yerel olarak İŞKUR modeline benzer bir yapı kurularak üreticilerin insan kaynağı ile buluşturulmasının, ülke işsizliğine olumlu etki yapacağını ve tarım üretiminin arttırılacağını düşünmekteyiz.

3. Tarım üretiminde çok sayıda problem yaşanmakta ve bu problemler önce çiftçiyi sonra ülke ekonomisini olumsuz etkilemektedir. Çözümü olan bu problemler hakkında çiftinin yeterli bilgiye sahip olmaması, takibin yeterli oranda yapılamaması ve planlama eksikliklerinin örneğin hortum, dolu gibi doğa olaylarına karşı alınabilecek ekonomik tedbirlerle ilgili, veya sağlık, maliyet, sürdürülebilirlik konularında çiftçinin bilgilendirilmesi, takibi ve sertifikasyonu, konularında tarım bakanlığı başta olmak üzere, il ve ilçe başkanlıklarının aktif rol oynaması.

4. Bölgesel olarak Akdeniz Üniversitesi, İl Tarım Müdürlüğü ile koordineli bir tarım teknoloji merkezi kurulması, bölgesel ARGE çalışmalarına uygulamalı olarak başlanması ve elde edilen bulgu ve beklenti analizlerinin çiftçi ile açık şekilde paylaşılması.

5. İhracat konusunda, özellikle küçük ölçekli üreticiyi destekleyecek ve ihracat piyasaları, gelecek yıllara ait talep tahminleri, teşvikler ve fiyatlar konusunda bilgilendirecek; aynı zamanda tek başına ihracat yapamayacak küçük ölçekli üreticileri birleştirerek ihracatın önünü açacak tarafsız ve ticarete dahil olmayan, koordinasyon merkezinin kurulması.

6. Ata Tohumu konusunda bölgesel çalışmalara önem verilmesi, çiftçinin bilgilendirilmesi ve gerekli ARGE çalışmalarının başlatılarak gıda terörünün önüne geçilmesi konusunda bölge çapında üretici/tüketici bilgilendirme ve teşvik çalışmalarının önceliklendirilmesi gerekliliği, konularındaki görüşlerimizi ilgili makamların, halkımızın ve bütün paydaşlarımızın dikkatine sunarız." DHA

 
 

 

 

 

Antalya Barosu Başkanı'nın Durumu İyi
KALP krizi geçirdiği belirlenerek yapılan by-pass ameliyatı ile 5 damarı değişti...
8.08.2020 (0)
Sörf Tahtası Üretmeye Başladı
ANTALYA'da babasıyla evinin bahçesinde hobi amaçlı ürettiği sörf tahtaları beğen...
8.08.2020 (0)
2026 Yaşındaki Koca Katran, Yıllara Meydan Okuyor
Elmalı ilçesindeki sedir ormanında koruma altına alınan 2026 yaşındaki 'Koca Kat...
8.08.2020 (0)
Direğe Çarpan Otomobilin Sürücüsü Ağır Yaralandı
Serik ilçesinde yoldan çıkan otomobilin refüjdeki aydınlatma direğine çarparak h...
8.08.2020 (0)
Kalp Krizi Geçirdi, Hayatını Kaybetti
Serik ilçesinde direksiyon başında kalp krizi geçiren televizyon tamircisi Hakta...
7.08.2020 (0)
Çalık; “Başarılarımız Taçlandı”
“Yükseliş Ortaokulumuzun başarıları üstüne; Yükseliş Anadolu Lisemizin üniversi...
7.08.2020 (0)
Serik'in İlk Ebesi, Arap Ebe Hayatını Kaybetti
Serik ilçesinde 'Arap ebe' adıyla bilinen Cumhuriyet tarihinde ilçeye görevlendi...
7.08.2020 (0)
Jandarmadan Koronavirüs Denetimi
Serik ilçesinde jandarma ekipleri, toplu taşıma araçları ile iş yerlerinde koron...
7.08.2020 (0)
Akyarlar Rotası İlgi Görüyor
AKUT Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül ve öğrencilerinin, Antalya- Kemer Kar...
7.08.2020 (0)
Yakın zamanda büyük bir deprem olmasını bekliyoruz
Afrika Levhası, Her Yıl 5-6 Santimetre Anadolu'nun Altına Dalıyor...
7.08.2020 (0)