ANTALYA Devlet Opera ve Balesi, kasım ayında prömiyerini gerçekleştirdiği ve büyük beğeni toplayan tek perdelik 'Cavalleria Rusticana' ve 'I Pagliacci' operalarını 6 Ocak Cumartesi akşamı saat 20.00'de tekrar sahneleyecek.

TEKNOFEST Antalya’da Yapılacak TEKNOFEST Antalya’da Yapılacak

Gecede İtalyan besteci Pietro Mascagni'nin klasikleşmiş eseri 'Cavalleria Rusticana' ile Ruggero Leoncavallo'nun bestelediği 'I Pagliacci' operaları birlikte sahnelenecek. İtalyan operasının 'verismo' olarak adlandırılan gerçekçilik döneminde bestelenmiş bu iki eser, bir sahneleme geleneği olarak yaklaşık 130 yıldır birbiri ardına sahneleniyor.

Mascagni'nin 1890'da prömiyeri yapılan ve büyük beğeni toplayan tek perdelik 'Cavalleria Rusticana' eseri, Sicilya'nın bir köyünde geçen 'yasak aşkı' ve neden olduğu yıkımı anlatıyor.

'I Pagliacci' operasında ise kıskançlığı hastalık halini almış, kendisinden oldukça küçük olan karısını ve aşığını sahnede gösteri sırasında öldüren palyaço Canio'nun dramı ele alınıyor.

Antalya Devlet Opera ve Balesi orkestrasını İtalyan şef Lorenzo Castriota'nın yöneteceği eserde başkemancılığı Fahrettin Arda üstleniyor. Rejisör Ayşe Dağıstanlı Parlar tarafından sahneye konulan eserlerin dekor tasarımı Çağda Çitkaya, kostüm tasarımı Tülay Şimşek, ışık tasarımı Mustafa Eski ve koreografisi Bader Çakan tarafından hazırlandı.

Türkçe üst yazı ile İtalyanca seslendirilecek eserde Antalya DOB korosu şef Mahir Seyrek ve Antalya DOB çocuk korosu Sinem Emine Ulusoy tarafından çalıştırıldı.

Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin deneyimli solist, orkestra ve koro sanatçılarının görev aldığı 'Cavalleria Rusticana' eserinde 'Santuzza' rolünü Sevinç Bilgin, 'Turiddu' rolünü Burak Pektaş, 'Alfio' rolünü Serhat Konukman, 'Lola' rolünü Gülçin Gültekin, 'Mamma Lucia' rolünü Oya Vural; 'I Pagliacci' eserinde ise 'Canio' rolünü Koray Damcıoğlu, 'Nedda' rolünü Sema Çavuşoğlu, 'Tonio' rolünü Serhat Konukman, 'Silvio' rolünü Mehmet Ali Tutar,  'Peppe' rolünü Enis Ok, 'Commedia Dell'Arte Dansçıları' rolünü Mustafa Kaya ve Cemre İpek Velioğlu canlandıracak.

Eserin tükenmek üzere olan biletleri Haşim İşcan Kültür Merkezi ve Cumhuriyet Meydanı gişelerinin yanı sıra www.biletinial.com adresinden temin edilebilecek. DHA

 

 

Editör: DÖNDÜ ŞAHİN